İzolasyon

Günümüzde yüksek maliyet faktörü olan enerjinin tam randımanla kullanılması ekonomik bir işletmenin sağlanmasında büyük katkı oluşturmaktadır. Enerjinin en yüksek verimle kullanılması ve ısıya dönüşmüş enerjinin en az kayıpla kullanıma sokulması ancak iyi bir ısı izolasyonuyla sağlanabilir.

İzolasyonsuz buhar dağıtımı enerji israfının değişmez kaynağıdır.İzolasyon yastıkları enerji kaybını %90 oranında azaltıp, tesis ekipmanında düzgün buhar basıncını sağlamaya yardımcı olur. Kazan, türbin, motor, egzost, buhar hatları vb, bağlantı parçaları dahil olmak üzere 50 derecenin üzerindeki her yüzey izole edilmelidir.

Endüstrideki çeşitli ekipmanların tamiri ve bakımı sırasında klasik izolasyonlar zarar görmektedir. Bu izolasyonlar ağırlıklı olarak cam yünü veya kaya yünü olarak bilinen izolasyon şiltelerinin üzerine galvaniz ve ya alüminyum sac kaplama suretiyle uygulanmaktadır. Tamir ve bakım sonrası ıslanan veya sökülürken zarar gören bu izolasyonların tekrar yerine takılması pek mümkün değildir.Bu klasik sistem yerine çok daha kullanışlı olan takıp sökülebilen su geçirmez izolasyon yastıkları işletmemiz tarafından yerinde ölçü alınarak her türlü ekipmanınız büyük bir özenle izole edilebilmektedir. İmal edilen izolasyon ceketlerinin kendini kısa sürede amorti etmesi ve kulanım ömrü, imalatta kullanılan dikiş ipliğinden kumaşa kadar her ürünün Avrupa standartlarına uygun olması ile mümkündür. Son yıllarda, uzak doğu menşeli standart dışı ürünlerin, ülkemizde yaygın hale gelmesi ile başlayan silikon, poliüretan ve benzeri kumaş kaplamalarının düşük kalitede olmasından dolayı yaşanan problemlerden kaçınmak için işletmemiz alman teknik tekstil üreticisi olan HKO firması ile beraber çalışmaktadır. Bu birliktelik ile imalatta kullanılan tüm ürünlerin aynı kalite standartlarında olması ve sertifikalandırılması sağlanmıştır.

İhtiyaca göre özel olarak imal edilen izolasyon yastıkları yüksek ısıya dayanıklı asbestsiz kumaşlar,alev almaz dikiş iplikleri,paslanmaz kopçalar,bağlama fitilleri ve izolasyon şiltelerinden meydana gelmektedir.İzolasyon yastıkları -50 +1200 derece ısı aralığında başarıyla uygulanmaktadır.İzolasyon yastıkları temel olarak 3 katmandan oluşur.